Загроза епідемії грипу. Як врятуватися від нового штаму “Мічіган”

0

З початком осені та навчального року в Україні стартував сезон застудних захворювань, а з ними розпочинаються і “Гонконг”, “Брісбен” і “Мічиган”. У ЗМІ вже почали з’являтися жахачки про новий вірус та епідемію, яку очікують у прийдешньому сезоні 2017-2018 років, – передає ТСН.

Оливи до вогню підлив і прогноз МОЗ про те, що цього року кількість хворих на грип зросте на 14%. В “Українському центрі грипу та гострих респіраторних інфекцій” МОЗ поквапилися заспокоїти українців. Завідувачка Центру Тетяна Дихановська в інтерв’ю ТСН.ua закликала не підживлювати паніку.

За її словами, вище зазначений прогноз зовсім не свідчить про те, що над Україною нависла загроза потужної епідемії. Він має більше технічну функцію – рекомендації медичним закладам бути напоготові та передбачити можливість посиленого розгортання ліжкового фонду.

Водночас прогноз про розповсюдження в Україні нового вірусу, що отримав назву “Мічіган”, дійсно правдивий. Це різновид штаму H1N1, відомого як “Каліфорнія” або свинячий грип.

Також, згідно з прогнозами ВООЗ, Україною прокотяться ще два віруси, які вже циркулювали минулого сезону. Це штам “Гонконг” H3N2 і вірус типу В “Брісбен”.

ВІДМІННОСТІ МІЖ ВІРУСАМИ

За прогнозами Дихановської, епідемічний сезон розпочнеться не раніше грудня. При чому зазначені вище віруси прийдуть не одночасно, а один за одним.

Першим традиційно стане вірус А/H1N1. Тільки цього разу це буде “Мічіган”, а не “Каліфорнія”. Його особливістю є те, що він у першу чергу вражає працездатне населення віком 25-49 років.

У середині січня на зміну “Мічігану” прийде H3N2 “Гонконг”, пік смертності від якого припадає на літнє населення.

Вже у лютому-березні Україною гулятиме вогнищевий “Брісбен”, так званий “сімейний”. Він має більш м’яку форму протікання та не сприяє виникненню епідемії.

ЯК ВІДРІЗНИТИ ГРИП ВІД ГРВІ

Різні віруси грипу часто плутають зі звичайними ГРВІ. Така ситуація небезпечна тим, що людина може не зважати на погане самопочуття, пояснюючи це легким вірусом чи застудою, а потім раптово опиняється перед обличчям ускладнень грипу, які можуть призвести і до летального результату.

Щоб не плутати, важливо розуміти, що початок ГРВІ зазвичай є змазаним. Респіраторні інфекції починаються з нежиті, кашлю, болю в горлі. Температура, якщо і буває, то невисока.

Якщо ж людина захворіла на грип, то вона завжди точно може назвати час, аж до хвилини, коли відчула себе погано. Крім того, поява нежиті не є характерною для грипу.

Симптоми грипу:
– різке підняття температури до 38-39 градусів;
– озноб;
– ломота у м’язах;
– біль і відчуття тяжкості за грудиною;
– біль в очах;
– сухий ніс.

До речі, підвищення рівня захворюваності у 2-3 рази, яке спостерігається зараз, зумовлене виключно респіраторними інфекціями. “Діти пішли до школи, почали обмінюватися вірусами, які накопичили протягом літа – вони десь побували, у бабусі, за кордоном тощо”, – пояснила завідувач Центру грипу та ГРВІ Тетяна Дихановська.

ЯК ЛІКУВАТИ ГРИП

Не варто чекати, поки хвороба посилиться. Адже це загрожує ускладненнями, зокрема, вірусною пневмонією, яка атакує миттєво й за два-три дні призводить до незворотніх змін у легенях. Тож щойно у вас з’являються підозри на грип, варто звернутися до лікаря, який призначить відповідне лікування.

Під час хвороби буде не зайвим більше відпочивати, пити багато негарячої рідини та часто полоскати горло.

ЩО РОБИТИ У РАЗІ УСКЛАДНЕНЬ

Грип – дуже непередбачувана хвороба і різні люди переносять її по-різному. Тут треба спостерігати за хворим або дослухатися до себе, якщо захворіли ви. Якщо самопочуття лишається поганим і збити температуру не вдається – це сигнал тривоги і варто звернутися до лікаря.

Якщо пацієнту стає важко дихати, з’являється відчуття задухи – це вже ознаки пневмонії. І зволікати не можна. Бактеріальні ускладнення під час грипу вкладають у ліжко мінімум на тиждень і без антибіотика вже не обійтися.

У разі ускладнень хворому може допомогти:
– вчасна госпіталізація;
– штучне насичення крові киснем – балон, маска;
– антивірусні препарати, які відпускаються лише за рецептом і мають бути у стаціонарах (озельтамівір, більше відомий як таміфлю, і занамівір).

Не відмовляйтеся від госпіталізації за потреби! Це може врятувати ваше життя або життя вашої дитини.

ПРОФІЛАКТИКА І ЩЕПЛЕННЯ

Єдиним ефективним засобом профілактики є щеплення. Кожного року в аптеки надходять вакцини, створені на основі аналізу, які саме штами очікуватимуться в Україні. До речі, вакцинуватися треба кожного року, тому що вакцина діє лише протягом одного сезону.

Тут важливо розуміти, що після введення вакцини організму необхідно близько двох тижнів на те, щоб виробити антитіла до вірусів й отримати повноцінний захист. Таким чином вакцинуватися потрібно у період вересень-листопад, щоб встигнути отримати імунітет до початку сезону захворюваності.

“Про вакцину. Так, більшість із них безпечні; ні, над нами не проводять експерименти через цю вакцинацію і не нищать нас; ні, вам не можуть в аптеці або вакцинальному пункті підсунути торішню вакцину, але ви можете це проконтролювати – просто прочитати інструкцію, там вказано, для якого сезону призначена ця вакцина; так, вакцина ефективна, але ви не можете очікувати від неї стовідсоткової гарантії профілактики захворювання на грип. Навіть якщо особисто ви вакциновані, але на вас двадцять разів на день покашляла і чхнула група співгромадяни – імунної пам’яті, сформованої вакциною, може просто не вистачити, щоб захистити вас від захворювання взагалі, але, безумовно, її вистачить, щоб ви перехворіли легко і без ускладнень”, – пояснила у своєму блозі на ТСН.ua лікар Галина Грановська.

Вакцину можна придбати в аптеках за рецептом лікаря, а саме щеплення роблять у будь-якому медзакладі.

Іншими засобами профілактики є скорочення часу перебування у натовпі або в тісному колективі, промивання носу фізіологічним розчином або розчином солі, часте миття рук, вологе прибирання. У разі хвороби члена сім’ї – ізолювання його шляхом використання ним маски.

 

Коментувати